„Mocny, lekki, tani, o ważnych właściwościach, takich jak przewodnictwo elektryczne, elastyczność i bycie najlepszym izolatorem. Wszystko to i jeszcze więcej oferuje grafen, pierwiastek, który słusznie zyskał przydomek materiału przyszłości dzięki ogromnej ilości praktycznych zastosowań, jakie powstaną na bazie tego materiału.
Wystarczy porównać jego właściwości z właściwościami materiałów, których używamy obecnie. Powierzchnie grafenowe nie mają wad, są 200 razy mocniejsze od stali, milion razy cieńsze od ludzkiego włosa, ważą tylko 0,77 miligrama na metr kwadratowy, są materiałem o najlepszym przewodnictwie elektrycznym na świecie, 200 razy szybszym od krzemu, odprowadzają ciepło 10 razy lepiej niż miedź i tworzą doskonałą barierę. Nawet hel, elektrycznie obojętny pierwiastek, nie może przez nią przejść bez uszkodzenia.
Grafen: Nieograniczone źródło i nieskończone zastosowania
Skąd bierze się tak rewolucyjny materiał? W przeciwieństwie do innych skończonych lub ograniczonych zasobów, pierwotnym materiałem grafenu jest grafit, który występuje bardzo obficie w przyrodzie i który na przykład, widzimy na co dzień w ołówkach. Problemem, z którym borykał się grafen od czasu wyizolowania i zidentyfikowania arkuszy grafenu przez zespół Hansa Petera Boehma z Uniwersytetu Ludwiga Maximiliana w Monachium, była jego niestabilność.
Wszystko to sprawiło, że o grafenie zapomniano na ponad 40 lat, aż w 2004 roku dzięki eksperymentom Andreya Geima i Konstantina Novoselova z Uniwersytetu w Manchesterze udało się go wyizolować w temperaturze pokojowej i tym samym pokazać przemysłowe zastosowania tego materiału. Za to wszystko otrzymali w 2010 roku Nagrodę Nobla.
Od tego czasu nie ustają prace nad praktycznymi zastosowaniami, które czynią z grafenu inwestycję na przyszłość. W 2011 roku liczba patentów na produkty z grafenem przekroczyła 2500, a w roku 2020, liczba ta podwoiła się. Telefonia komórkowa jest jedną z dziedzin w których coraz więcej pracuje się nad wykorzystaniem zalet tego materiału (Samsung na przykład zgłosił pierwszy patent z grafenem w 2007 roku), ale nie jedyną. Samochody, panele słoneczne, samoloty, satelity… doskonałe właściwości grafenu nadają się do wszelkiego rodzaju zastosowań przemysłowych.”