Pętla pożyczkowa. Wyjście z niej jest trudne, ale możliwe

Duża dostępność kredytów, pożyczek i produktów sprzedawanych na raty, to niewątpliwe plus. Nie każdy jednak jest w stanie podejmować rozsądne decyzje i zaciągać tylko tyle zobowiązań, ile jest w stanie bez problemu spłacić. Zdarza się, że ktoś zaciąga takich zobowiązań sporo. Wystarczą jakiekolwiek nieprzewidziane wydatki, zmiana pracy na gorszą, czy choroba, by pojawił się problem z regulowaniem zobowiązań. Najszybszym wyjściem w takiej sytuacji są kolejne pożyczki, dzięki którym można uregulować wcześniejsze, często już zaległe zobowiązania. Ale nowe pożyczki też trzeba spłacać, więc często z tego powodu zaciągane są kolejne. Pojawia się pętla kredytowa, z której trudno wyjść.

Czym jest pętla pożyczkowa lub kredytowa?

Pętla pożyczkowa to sytuacja, w której ktoś ma zbyt wiele zobowiązań, dlatego bierze kolejne pożyczki, by spłacić wcześniejsze. Po pewnym czasie nie jest w stanie wszystkiego spłacać w terminie. Pojawiają się karne odsetki, dodatkowe koszty, ryzyko windykacji komorniczej. Pętla kredytowa jest niewątpliwie trudną sytuacją, ale nie jest to sytuacja bez wyjścia. Postępując właściwe można z niej wyjść, chociaż trzeba tu dodać, że potrzeba do tego sporo samozaparcia. Od czego zacząć wychodzenie z pętli pożyczkowej lub kredytowej?

Zsumowanie wszystkich długów i zaprzestanie zaciągania kolejnych pożyczek to podstawa

Przede wszystkim trzeba zliczyć całe zadłużenie i sumę, którą trzeba płacić co miesiąc, by się go pozbyć. Najważniejsze to unikanie pożyczania kolejnych pieniędzy, nie rozwiąże to bowiem sytuacji, pomoże co najwyżej na chwilę. Jeśli mamy możliwość podjęcia dodatkowej pracy, lub choćby wzięcia nadgodzin, warto to zrobić. Dodatkowe pieniądze przydadzą się w takiej sytuacji. Dzięki nim szybciej będzie można spłacać zobowiązania. Można też skontaktować się z firmami pożyczkowymi i wierzycielami i sprawdzić, czy nie ma możliwości przedłużenia terminu na spłatę zobowiązań. W ten sposób oddalimy ryzyko windykacji.

Można też spieniężyć coś, co jest wartościowe, a nie do końca potrzebne. Wiele osób decyduje się na rezygnacje z wakacji, czy sprzedaż samochodu i kupienie na moment dużo tańszego. To dobre kroki, dzięki którym można zyskać sporo pieniędzy na spłatę zobowiązań.

Pożyczka konsolidacyjna. Często rozwiązuje problem zadłużenia

Osoby, które wpadły w pętlę pożyczkową nie powinny zaciągać żadnych zobowiązań. Wyjątkiem jest pożyczka konsolidacyjna lub kredyt konsolidacyjny. Czym jest pożyczka konsolidacyjna? To specyficzny produkt pożyczkowy. Podpisując umowę takiej pożyczki, nie można liczyć na to, że zostanie nam wypłacona choćby złotówka. Wszystkie środki z pożyczki są od razu przesyłane w miejsca, w których jesteśmy zadłużeni, pod warunkiem oczywiście, że je podamy. Dzięki pożyczce konsolidacyjnej wszelkie nasze długi są spłacane natychmiast, a więc nie rosną od nich odsetki, nie są naliczane żadne kary. Do spłacenia pozostaje tylko pożyczka konsolidacyjna, której rata jest znacznie niższa niż koszt spłaty wcześniejszego zadłużenia i oczywiście dopasowana do możliwości finansowych.

Zajrzyj również pod link https://www.artbiznes.pl, żeby uzyskać jeszcze więcej użytecznych porad finansowych i nie tylko!

Po spłaceniu pożyczki konsolidacyjnej można mieć pewność braku jakichkolwiek zobowiązań. Oczywiście w przyszłości trzeba rozsądniej podchodzić do pożyczek, kredytów, czy brania czegoś na raty, by nie znaleźć się w tej samej sytuacji.