Temat kryptowalut od lat nie jest już niczym nowym. Trzeba jednak przyznać, że dla wielu osób pojęcie to wciąż pozostaje tajemnicą.
Warto zatem wyjaśnić, czym tak właściwie są kryptowaluty, w jaki sposób działają oraz jak można je nabyć.
Czym są kryptowaluty?
Kryptowaluty to waluty wirtualne. Nie mają one swojej fizycznej postaci, jednak mają oczywiście swoją wartość. Dlatego też często określane są jako cyfrowe pieniądze.
Kryptowalutami można zatem płacić za zakup różnego rodzaju towarów. Oczywiście jest to możliwe pod warunkiem, że sprzedawca akceptuje taką formę płatności. Kryptowalutami można się także dzielić. Innymi słowy, osoba posiadająca kryptowaluty może ich część przelać innej osobie na jej portfel kryptowalut. Warto jednak podkreślić, że obecnie nie są one raczej traktowane jako forma płatności, lecz jako forma inwestycji.
Cyfrowy pieniądz podlega bowiem ciągłej wycenie. Jego wartość może zatem zarówno rosnąć, jak i spadać. Innymi słowy, zakupione dziś kryptowaluty można w przyszłości sprzedać ze znacznym zyskiem.
Tutaj więcej o jedne z interesujących krypto – Hive: https://otworzfirme.pl/hive-kryptowaluta-ktora-nagradza-za-tworzenie-tresci/.
Jak działają kryptowaluty i jak można je nabyć?
To, co wyróżnia kryptowaluty to brak pośrednika w transakcjach. Każda taka transakcja odbywa się bezpośrednio między użytkownikami. Wynika to z tego, że działanie wirtualnego pieniądza opiera się na systemie blockchain, czyli na rozproszonej i zdecentralizowanej bazie danych, która działa na zasadzie peer-to-peer.
Oznacza to, że za działanie systemu odpowiedzialni są sami użytkownicy, którzy określani są „górnikami”. Natomiast proces weryfikowania i dodawania transakcji do publicznego rejestru określa się „kopaniem”. Skoro ma się tu do czynienia z „górnikami” i „kopaniem”, to musi być również i „kopalnia”. Jest nią komputer, maszyna, serwer z bardzo dużą mocą obliczeniową, który pozwala na rozwiązywanie zadań kryptograficznych. Kryptowaluty nabywać można na specjalnych giełdach lub kantorach.
Mowa tu o dedykowanych do celu platformach transakcyjnych online. Dziś na rynku działa wiele takich serwisów. To, co je różni to oferta kryptowalut, wysokość prowizji transakcyjnej oraz system zabezpieczeń.